Przeprowadzka krok po kroku
O czym pamiętać podczas przeprowadzki? Jak w ogóle zabrać się za pakowanie? Co będzie ci potrzebne do pakowania rzeczy i od czego zacząć? Jeśli masz przed sobą dużą przeprowadzkę, nie panikuj. Podzieliliśmy ją na 4 proste kroki, a w każdym z nich omówiliśmy, co należy zrobić, by ułatwić proces planowania, pakowania i organizacji przenosin.
Krok 1 – zrób porządek
Z naszego doświadczenia wynika, że przeprowadzkę najlepiej rozpocząć od dokładnego przejrzenia wszystkich swoich rzeczy - szaf, szafek, szuflad i innych schowków. Gromadzone przez lata rzeczy często upychamy w różnych kątach i zakamarkach, a potem o nich zapominamy.
Przeprowadzka to doskonały moment, by przyjrzeć się swojemu dobytkowi i ocenić, czy coś jest nam potrzebne, czy działa, czy się nam podoba, czy będzie pasować do nowego miejsca, czy może czas się z nim rozstać. Warto obudzić w sobie wewnętrzną Marie Kondo i z otwartym umysłem skonfrontować się ze sprzętami, ubraniami i każdym przedmiotem, który zalega w twojej szafie. Przedmioty i ubrania, których chcesz się pozbyć, możesz oddać potrzebującym lub sprzedać.
Jak zabrać się za porządkowanie swoich rzeczy? Polecamy przeglądanie rzeczy w każdym pomieszczeniu po kolei – można na przykład poświęcić jeden dzień na salon, drugi na kuchnię, trzeci na sypialnię itd. Dobra organizacja to klucz do sukcesu.
Zdjęcie: Pexels.com
Krok 2 – zdobądź kartony
Gdy już przejrzysz swoje rzeczy i zostawisz tylko te, które chcesz zabrać do nowego mieszkania, czas zaplanować pakowanie. W pierwszej kolejności musisz zgromadzić pudełka, pojemniki lub worki, do których spakujesz swoje rzeczy. Jeśli masz kruche i delikatne przedmioty jak szkło czy porcelana, koniecznie zadbaj o folię bąbelkową lub stare gazety. Przyda się też rolka lub dwie solidnej taśmy klejącej oraz ostre nożyczki.
Niektóre firmy przeprowadzkowe oferują usługę pakowania lub zapewniają własne kartony. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić lub przeprowadzasz się samodzielnie, po kartony możesz udać się do lokalnego supermarketu – większość z nich chętnie pozbędzie się kilku pudeł. Możesz też zaopatrzyć się w wielorazowe kartony w sklepach takich jak IKEA czy Castorama.
Zdjęcie: Pexels.com
Krok 3 – spakuj się
Podczas pakowania również przyda się dobra organizacja pracy. Podobnie jak w przypadku porządkowania (krok 1), tu też można zacząć od konkretnego pomieszczenia i po spakowaniu wszystkich rzeczy przejść do kolejnego, i tak do momentu, aż wszystkie rzeczy z danego pomieszczenia znajdą się w kartonach.
Jak pakować rzeczy podczas przeprowadzki? Dobrym pomysłem jest wyłożenie spodu pojemników czy pudełek cięższymi rzeczami. Lżejsze przedmioty dla bezpieczeństwa powinny być na górze.
Pudełka i worki warto dobrze zabezpieczyć taśmą klejącą i podpisać – wtedy będzie łatwiej ocenić, który karton wstawić do kuchni czy do sypialni. Jeśli pakujesz przedmioty kruche jak szkło czy porcelana, możesz dla bezpieczeństwa na pudełku napisać „Ostrożnie! Szkło”.
Jeśli pakujesz buty, zostaw je w ich oryginalnych pudełkach – to ochroni je przed zabrudzeniem czy odkształceniem podczas przeprowadzki. Jeśli nie trzymasz obuwia w pudełkach, na spód worka lub kartonu połóż najcięższe buty, a delikatniejsze pary, w woreczku lnianym lub torbie plastikowej, ułóż na górze.
Środki czystości i kosmetyki dobrze zakręć na czas przeprowadzki. Najlepiej schowaj je do szczelnego pojemnika, by się nie wylały. Uważaj również na rośliny doniczkowe – zazwyczaj są one dość kruche i łatwo je uszkodzić podczas podróży. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie ich grupami w wysokich pudełkach. Bardzo duże i rozłożyste rośliny możesz na czas przeprowadzki owinąć folią przezroczystą, by uniknąć uszkodzenia liści.
Zdjęcie: Pexels.com
Krok 4 – w dniu przeprowadzki
Jeśli jest to możliwe, w samochodzie pogrupuj kartony w zależności od pomieszczenia, do którego mają trafić – w ten sposób będzie łatwiej je później rozpakować. Jeśli przewozisz również meble, zacznij od nich, a lżejsze kartony czy worki zostaw na koniec.
Nie zapomnij o lodówce. Opróżnić ją możesz w ostatnim momencie, w ten sposób jedzenie się nie zepsuje. Rzeczy z zamrażarki możesz spakować do specjalnej torby termicznej, która utrzyma chłód przez kilka godzin. By nie zapomnieć o opróżnieniu lodówki (co jest bardzo możliwe podczas przeprowadzkowego zamętu) ustaw przypomnienie w telefonie lub przyczep do lodówki kartkę-przypominajkę.
Z doświadczenia wiemy, że szukanie ładowarki do telefonu w gąszczu kartonów jest nie tylko żmudne, ale i bardzo frustrujące, dlatego zachęcamy, by ładowarkę schować gdzieś do torby podręcznej, razem z najpotrzebniejszymi rzeczami jak klucze, telefon czy dokumenty.
Gdy mieszkanie jest opróżnione, uprzątnij je i przygotuj na oddanie. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, nie zapomnij spisać liczników, upewnij się, że okna są zamknięte, a zawory zakręcone. Po uprzątnięciu lokalu nie zaszkodzi zrobić zdjęć aktualnego stanu poszczególnych pomieszczeń – tak na wszelki wypadek. Wychodząc, nie zapomnij również o opróżnieniu skrzynki na listy.