3 wydarzenia, których nie możesz przegapić na Lodz Abstract Art Festival

Święto sztuki abstrakcyjnej, Lodz Abstract Art Festival powraca z nową energią i ciekawym programem. Tegoroczna edycja, nosząca tytuł „LAAF_TeoriaMnogości”, rozpocznie się w najbliższy piątek 4 października. Sprawdź, co warto zobaczyć i gdzie warto być!

3 wydarzenia, których nie możesz przegapić na Lodz Abstract Art Festival

Plakat promujący LAAF 2024. Zdjęcie: materiały prasowe

Lodz Abstract Art Festival 2024

LAAF to wyjątkowa okazja do poznania świata sztuki abstrakcyjnej, która jest nieodłączną częścią artystycznej tożsamości Łodzi. Festiwal inspirowany łódzką awangardą XX wieku, poprzez prezentację prac zarówno uznanych, jak i młodych artystów z Polski i ze świata, dąży do przybliżenia sztuki abstrakcyjnej szerszej publiczności.

Tegoroczna edycja potrwa od 4 do 20 października, a jej hasło przewodnie „Teoria mnogości” odnosi się do matematycznego działu zajmującego się zbiorami i relacjami między nimi. Festiwal zaprasza do eksploracji istoty sztuki abstrakcyjnej, prezentując różnorodność form i stylów, które mimo odmienności, łączy wspólna cecha – abstrakcyjność.

Sercem festiwalu są trzy wystawy dedykowane abstrakcji, które będzie można oglądać w centrum festiwalowym OFF Piotrkowska Center. Oprócz wystaw głównych i towarzyszących, na publiczność będą czekać również pokazy filmowe, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, performanse taneczno-sceniczne, a także drag show i pop-up tatuatorski.

 

Polecamy 3 wydarzenia na Lodz Abstract Art Festival

Jeśli nie masz pomysłu, w jakich wydarzeniach wziąć udział podczas Lodz Abstract Art Festival, wybraliśmy 3, które zapowiadają się naprawdę ciekawie.

 

1. Wystawa Tamary Berdowskiej

Tamara Berdowska to artystka, która jest doskonale znana miłośnikom sztuki op-art zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na LAAF artystce zostanie poświęcona oddzielna wystawa, którą będzie można zobaczyć w centrum festiwalowym przy OFF Piotrkowska Center. W hipnotyzujących dziełach Berdowskiej będących mantrą rytmicznie powtarzanych geometrycznych form największą rolę odgrywa wyobraźnia, która jest malarskim zapisem myśli i odczuć artystki.

 

 

2. Pokazy filmów w Mediatece MeMo

We wtorek, 8 października o godz. 17:00 zapraszamy na pokaz filmów o tematyce abstrakcyjnej w Mediatece MeMo przy ul. Moniuszki 5. Mediateka to miejsce, które łączy tradycyjne zbiory biblioteczne z dostępem do nowoczesnych technologii. Będąc w MeMo warto zwrócić uwagę na wnętrza – instytucja mieści się w zabytkowych willach z XIX wieku, a ich rewitalizacja zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepszą modernizację.

 

 

3. Warsztaty kreatywne w Pracowni Spójnik

Pracownia Spójnik to miejsce, które łączy ludzi poprzez sztukę. Założony przez dwie absolwentki łódzkiej ASP, Spójnik oferuje cykliczne zajęcia plastyczne i warsztaty. W ramach LAAF można wziąć udział w sześciu warsztatach organizowanych przez Pracownię Spójnik:

  • 7 października, godz. 17-19, „Warsztat z bezsensu”
  • 11 i 12 października, godz. 16-19, warsztat „Obserwacje Chaosu”
  • 13 października, godz. 13-16, warsztat „Części wspólne, części własne – jak wpływamy na siebie przebywając obok?”
  • 19 października, godz. 13-16, warsztat „Sen o kolorze, który nie istnieje”
  • 20 października, godz. 12-14, „Warsztat z bezsensu”
  • 20 października, godz. 15-18, warsztat „Co mówi kwadrat, co mówi okrąg, czyli jak czujemy kształty”

 

 

Co zobaczyć w Łodzi?

Będąc w Łodzi na LAAF, warto skorzystać z okazji i odwiedzić inne kultowe miejsca w tym mieście. Pozostając w tematyce sztuki abstrakcyjnej, polecamy wizytę w Sali Neoplastycznej, która znajduje się w Muzeum Sztuki. W Sali Neoplastycznej znajdziesz prace Katarzyny Kobro, Henryka Stażewskiego i Theo van Doesburga.

 

 

Łódź to miasto o przemysłowym rodowodzie, dlatego koniecznie zajrzyj do Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Oprócz stałej ekspozycji zachęcamy do obejrzenia wystawy „Fenomen Polskiego Kilimu”, a jeśli interesujesz się modą – wystawę „Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje” poświęconą jednemu z najwybitniejszych polskich projektantów mody.

 

 

Po estetycznych wrażeniach, warto wybrać się na spacer po pobliskim Parku Reymonta, a jeśli masz jeszcze siłę na odrobinę sztuki i historii, tuż przy parku i Muzeum Włókiennictwa znajduje się skansen, czyli Łódzki Park Kultury Miejskiej.

A może masz ochotę na dobrą kawę? W takim razie znamy idealne miejsce. Klubokawiarnia Owoce i Warzywa to jedno z najlepszych miejsc w Łodzi serwujących kawy speciality. Według słynnego przewodnika „Coffee Spots” warto spróbować tu cappuccino i espresso, a także kawy nitro, czyli cold brew nasyconego azotem.

 

 

Zobacz też: 

Czytaj więcej