La Casa Mila w Hiszpanii. Zdjęcie: © DEA PICTURE LIBRARY / Getty Images.
La Casa Mila, w wykonaniu Antoniego Gaudiego - Barcelona, Hiszpania
Stworzona przez ikonicznego architekta Antoniego Gaudiego, w latach 1906 a 1912, posiadłość Casa Mila i jej rzeźbione schody, stanowią jedno z najbardziej charakterystycznych dzieł architektonicznych Barcelony. Znana jako La Pedrera willa, wita odwiedzających spektakularnym wejściem w stylu Art déco. Fasada wykonana z falistego kamienia, ręcznie rzeźbione drzwi, zdobienia i balkony z kutego żelaza, wprowadziły budynek na listę światowego dziedzictwa UNESCO już w 1984 roku.
Muzeum Hakone w Japonii.Zdjęcie: © John S Lander / LightRocket via Getty Images.
Muzeum na świeżym powietrzu Hakone autorstwa Gabriela Loire’a - Japonia
Zaprojektowana przez francuskiego mistrza Gabriela Loire’a „Symphonic Sculpture”, to majestatyczne spiralne schody wewnątrz pokrytej kolorowymi witrażami wieży obserwacyjnej. Budowla o powierzchni 336 metrów, z wąskimi schodami, przypomina kalejdoskop. Składające się z kawałków szkła i ołowiu schody zapewniają panoramiczny widok na park.
Ghorfy w Tunezji. Zdjęcie: © Alison Lyons Photography / Getty Images.
Ghorfy w Medenine - Tunezja
„Ghorfa” to rodzaj strychu służącego do przechowywania artykułów spożywczych, takich jak zboże, oliwki czy ser. Obecnie ghorfy są przerabiane na przestrzenie mieszkalne i wyróżniają się w jałowym krajobrazie Tunezji. Rzeźbione przestrzenie z zewnętrznymi schodami w kolorach pustyni, mają półokrągły kształt i sięgają wysokości szóstego piętra.
"Las Pozas" w Meksyku. Zdjęcie: © Marica van der Meer/Arterra / Universal Images Group via Getty Images.
Las Pozas autorstwa Edwarda Jamesa - Meksyk
Surrealistyczne formy stworzone przez brytyjskiego poetę Edwarda Jamesa, wznoszą się na ponad 610 metrów nad poziomem morza, w sercu lasu tropikalnego, w górach Sierra Gorda w Meksyku. Te zbudowane z betonu schody do nieba to jedna z najpopularniejszych atrakcji w lesie.
"Most Mojżesza" w Holandii. Zdjęcie: © Niall O`Donovan / Digital Eye / Creative Common.
Most Mojżesza zaprojektowany przez RO&AD Architecten - Holandia
Most – schody to 50 metrowa konstrukcja wydrążona w jeziorze, umożliwiająca turystom dotarcie do Fortu Roovere w Halsteren, w Holandii. Niewidoczny i przeczący prawom fizyki most, doskonale wtapia się w krajobraz, tworząc nawiązującą do Biblii iluzję chodzenia po wodzie.
"Schody do nieskończoności" w Niemczech. Zdjęcie: Umschreibung, 2004 / KPMG Deutsche Treuhand-Gesellschaft, Munich, 2004 © Engelhardt / Sellin
Schody do nieskończoności Olafura Eliassona - Monachium, Niemcy
Inspiracją dla schodów zaprojektowanych przez Olafura Eliassona była optyczna iluzja nieskończoności. Wertykalne, powtarzające się stopnie wykonane z metalu i drewna, są wypadkową refleksji nad ruchem i światłem. Spiralna, stalowa konstrukcja, bez początku i końca, wznosi się na wysokość 9 metrów i trzyma równowagę na podstawie o szerokości 30 cm.
"Elastyczna perspektywa" w Holandii. Zdjęcie: © Sander Meisner
Elastyczna perspektywa autorstwa NEXT Architects - Barendrecht, Holandia
Schody, które wiodą przez wzgórze Carnisselande, na przedmieściach Rotterdamu, prowadzą odwiedzających na jego szczyt, zapewniając swobodny widok na horyzont. Ich improwizowana i poetycka forma została zainspirowana wstęgą Möbiusa. „Jesteśmy zafascynowani wstęgą Möbiusa i jej jednolitą powierzchnią, bez góry i dołu”. Zaprojektowane w 2014 roku schody o ciągłej formie i złudzeniu elastyczności, pozwalają podziwiać krajobraz z szerokiej perspektywy.
Schody w siedzibie ONZ w Kopenhadze. Zdjęcie: © Adam Mørk
Schody w siedzibie ONZ zaprojektowane przez 3XN Architects - Kopenhaga, Dania
Lokalna, kopenhaska siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych, zaprojektowana w kształcie gwiazdy, została wyposażona w monumentalne schody, które wznoszą się pośrodku atrium. Spleciona konstrukcja wydaje się zakręcać na każdym piętrze. Kontrastując z jasnymi, białymi ścianami, lśniące, czarne schody, oświetlone naturalnym śwatłem, prowadzą z holu, aż do przeszklonego dachu. Zbudowany na sztucznej wyspie budynek ONZ, jest jednym z najbardziej ekologicznych projektów w Danii.
10Cal Tower w Tajlandii. Zdjęcie: © Wison Tungthunya
10Cal Tower autorstwa Supermachine Studio - Bangkok, Tajlandia
Dla uczczenia setnej rocznicy istnienia największego producenta materiałów budowlanych w Tajlandii – Siam Cement Group – Supermachine Studio zaprojektowało designerskie, zewnętrzne schody przypominające labirynt i tor przeszkód dla dzieci i dorosłych.
Wieżowiec w Nowym Jorku. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Heatherwick Studio
Wieżowiec projektu Heatherwick Studio - Nowy Jork
Ten wieżowiec to monumentalna konstrukcja w centralnym punkcie dzielnicy Hudson Yards. Artystyczny koncept autorstwa Heatherwick Studio składa się ze 154 ruchomych schodów, tworzących zachęcajacą do eksploracji strukturę. Wieżowiec przyciąga uwagę swoją wyjątkową, przypominającą plaster miodu formą.
Latarnia morska w Hiszpanii. Zdjęcie: © Ivan_off / Getty Images
Latarnia morska Buenavista - Teneryfa, Hiszpania
Mieszcząca się w miejscowości Buenavista del Norte, na północnym wybrzeżu Teneryfy, latarnia morska, przypomina kształtem korkociąg. Ta jedna z najbardziej nietypowych budowli Wysp Kanaryjskich, składa się z dwóch betonowych wież i spiralnych schodów, skierowanych w stronę morza.
"Czerwone mury" w Hiszpanii. Zdjęcie: © AFP PHOTO / HANDOUT / GREGORI CIVERA / PATI NUNEZ AGENCY
Czerwone mury autorstwa Ricardo Bofilla - Calp, Hiszpania
Zaprojektowany przez katalońskiego architekta Riccardo Bofilla budynek, przypomina różową twierdzę i nawiązuje do postmodernistycznych konstrukcji architektury śródziemnomorskiej. Surrealistyczne i poetyckie schody prowadzą do mieszkań na piętrach.
Sala koncertowa w Szwajcarii. Zdjęcie: © Ruedi Walti
Sala koncertowa Stadtcasino, Herzog & de Meuron - Bazel, Szwajcaria
Szwajcarska sala koncertowa słynie z przepięknej, zdobionej aksamitem klatki schodowej. Po 4 latach prac renowacyjnych, projekt został zakończony w 2020 roku. Łączy w sobie elementy neobarokowe i współczesne, oświetlony retro żyrandolami z kryształu, prezentuje niezwykłą grę światła.
Miedziane schody w Danii. Zdjęcie: © Adam Mørk
Experimentarium autorstwa CEBRA - Kopenhaga, Dania
Zaprojektowane przez duńskie studio architektoniczne CEBRA miedziane schody, ozdabiają Centrum Naukowo-Techniczne w Kopenhadze. 10-cio tonowa konstrukcja owija się wokół czterech pięter z kawiarniami, tarasami i salą wystawową. Aluminiowe panele łączą naukę z architekturą - są inspirowane strukturą DNA.
Betonowe schody w Paryżu. Zdjęcie: © Sophie Voituron
Schody w budynku Rady Ekonomiczno-Społecznej autorstwa Augusta Perreta - Paryż, Francja
Zaprojektowane 80 lat temu schody przy wejściu do Palais d’lena, w kształcie serca lub podkowy, wydają się być zawieszone pomiędzy piętrami. Mistrz betonu, Perret, eksperymentował z kolorami, materiałami i odcieniami, tworząc minimalistyczną strukturę.
Materiał oryginalnie ukazał się w AD FR