Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy
Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy to fascynująca podróż przez ponad 5000 lat (!) zwyczajów związanych z higieną. Podczas wizyty w muzeum zapoznamy się również z procesem produkcji mydła – i będziemy mogli wykonać je samodzielnie!
Muzeum Dobranocek PRL-u w Rzeszowie
Wizyta w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie z pewnością ucieszy osoby, które wychowały się na kultowych polskich bajkach takich jak „Bolek i Lolek”, „Plastuś” czy „Miś Uszatek”. W muzeum znajdziemy ponad 8500 eksponatów, a wśród nich oryginalne lalki, rekwizyty i scenariusze legendarnych wieczorynek.
Jeśli interesują nas zabawki z dawnych lat, warto odwiedzić też Kudowę-Zdrój (woj. dolnośląskie), gdzie mieści się Muzeum Zabawek. Ponad 5 tysięcy eksponatów to m.in. oryginalne zabawki z drewna, blachy i sznurków, gry planszowe i klocki.
Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej
Muzeum Filumenistyczne, czyli Muzeum Ognia od ponad 50 lat gromadzi artefakty związane ze wzniecaniem ognia. Znajdziemy tu więc m.in. prehistoryczne krzesiwa pochodzące z wykopalisk archeologicznych, a także różnego rodzaju zapalniczki oraz zapałki z historycznymi pudełkami.
Jeśli szczególnie interesują nas zapałki, ich historia i proces produkcji, koniecznie udajmy się do Częstochowy, gdzie znajduje się Muzeum Produkcji Zapałek.
Muzeum Guzików w Łowiczu
Muzeum Guzików w Łowiczu liczy ponad 4 tysiące eksponatów, ale do najciekawszych należy kolekcja guzików personalnych, czyli należących do sławnych Polaków. Podczas wizyty w muzeum mamy więc jedyną okazję, by zobaczyć guziki oraz spinki należące do Wisławy Szymborskiej, Jana Pawła II, Czesława Miłosza czy generała Wojciecha Jaruzelskiego. Co ciekawe, guzik Jaruzelskiego pochodzi z munduru, w którym generał ogłaszał wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku.
Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie
To jedyne tego typu muzeum w Polsce i na świecie. Muzeum Polskiej Wódki znajduje się w dawnym budynku Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Zbiory muzeum to ponad 10 tysięcy eksponatów, które przybliżają historię i proces produkcji naszego narodowego trunku.
Jeśli w kręgu naszych zainteresowań leżą napoje wyskokowe inne niż polska wódka, nie można ominąć wizyty w Szklarskiej Porębie i tamtejszym Muzeum Tanich Win. To nietypowe muzeum niedawno obchodziło 20-lecie istnienia. Na odwiedzających czeka ponad 120 butelek po tanich winach oraz kilkaset etykiet.
Hydropolis – Centrum Wody we Wrocławiu
Wrocław to miasto, w którym nie sposób się nudzić. O najciekawszych miejscach w stolicy Dolnego Śląska pisaliśmy już wcześniej, ale do listy chcemy dodać jeszcze jedną atrakcję – Hydropolis, Centrum Wody. Wrocławskie muzeum wykorzystuje historyczne eksponaty i najnowsze technologie multimedialne, by pokazać, jak ogromną wagę w życiu każdego z nas, ale i całej planety odgrywa woda.
Muzeum Emigracji w Gdyni
Muzeum Emigracji w Gdyni to ponad 10 tysięcy pamiątek, listów, fotografii, filmów i innych obiektów, które opowiadają historię emigracji Polaków – od czasów Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, okres I i II wojny światowej, trudne lata PRL-u, aż po historię najnowszą i emigrację po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
Będąc w Gdyni, czemu nie odwiedzić też Gdańska? W naszym mini przewodniku po Gdańsku zebraliśmy 7 wyjątkowych miejsc, których nie można pominąć, będąc w tym mieście.
Muzeum Neonów w Warszawie
W Muzeum Neonów na warszawskiej Pradze znajdziemy imponującą kolekcję historycznych neonów z całej Polski – niektóre wciąż działają! To bez wątpienia jedno z najciekawszych muzeów w Polsce, a wg brytyjskiego dziennika „The Guardian” nawet w Europie.
Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku
Przy kopalni „Złota” w Złotym Stoku znajduje się niewielkie muzeum, w którym zebrano kilkaset tabliczek ostrzegawczych z czasu PRL. „Po skończonej pracy założyć majtki”, „Nie rób bubli” czy „Pamiętaj, że urodziłeś się bez części zapasowych” to tylko niektóre z przykładów haseł skierowanych do górników, które widnieją na zachowanych tabliczkach.
Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu
To coś dla fanów kultowej polskiej trylogii „Sami swoi”. W muzeum znajdziemy m.in. oryginalną rolkę filmu, z której odtwarzano film „Sami swoi” podczas jego premiery w 1967 roku, czy filmowe rekwizyty takie jak kawałek płota, przy którym Kargul kłócił się z Pawlakiem.
Melt Museum w Warszawie
Melt Museum to pierwsze w Polsce i tej części Europy centrum sztuki immersyjnej. Na gości czekają trzy kondygnacje z 14 multimedialnymi doświadczeniami (w części interaktywnymi). To doskonały wybór jeśli chcemy przeżyć coś nietypowego i na chwilę zatopić się w wirtualnym świecie.