Jeśli chodzi o projektowanie domów, przyszłość jest tutaj. Futurystyczne domy z ich biomorficznymi krzywiznami, elementami przeciwstawiającymi się grawitacji, eleganckimi materiałami i odważnymi kątami - wyglądają jak obiekty wyjęte z filmu, albo coś wymyślonego przez sztuczną inteligencję. Jednak te futurystyczne domy nie są wizualizacjami ani planami do przyszłego filmu science-fiction. To prawdziwe domy zamieszkiwane przez prawdziwych – i mocno wybiegających w przyszłość - właścicieli. Od spektakularnego domu w Rosji autorstwa legendarnej architektki Zahy Hadid po prefabrykowany dom inspirowany wiatrakiem we Włoszech – te cuda architektury to futurystyczne dzieła sztuki. Oto 10 intrygujących domów, które stanowią zapowiedź architektury przyszłości.
Zdjęcie: David Franck
1/10
Dupli Casa, Ludwigsburg, Niemcy
Studio architektoniczne J. Mayer H. znalazło inspirację do stworzenia Dupli Casa w obrębie istniejącego domu rodzinnego. Oryginalny projekt został rozbudowany i obrócony o 225 stopni, tworząc nowy plan zagospodarowania terenu. Trzypoziomowa rezydencja jest zdominowana przez zaokrąglone, białe powierzchnie, które nadają jej futurystyczny wygląd. Na parterze znajdują się przestrzenie publiczne, podczas gdy na wyższych i niższych poziomach znajdują się sypialnie i inne przestrzenie prywatne.
Zdjęcie: Ivan Baan
2/10
Dom w locie ptaków, Wyspa św. Michała, Portugalia
Położony na Wyspie św. Michała w regionie Azorów w Portugalii, House on the Flight of Birds został zaprojektowany tak, aby umożliwić właścicielom cieszenie się otoczeniem, nawet podczas burz i silnych wiatrów. Architekt Bernardo Rodrigues wybudował ścianę blokującą wiatr oraz kilka zadaszonych patio i dziedzińców. We wnętrzu znajduje się pokój dzienny o podwójnej wysokości, a dwa skrzydła domu zamykają kuchnię. Z wyprofilowanego tarasu na dachu roztacza się panoramiczny widok na północny brzeg wyspy.
Zdjęcie: John Gollings
3/10
Croft House, Victoria, Australia
Croft House wydaje się wyrastać z krajobrazu południowego wybrzeża Wiktorii w Australii, niczym srebrzysta wydma. Zaprojektowana przez architekta Jamesa Stockwella rezydencja w kształcie półksiężyca, łączy w sobie środowisko naturalne i zapewnia ochronę przed nadmorskimi wiatrami. Efektowna fasada jest obłożona cynkiem, podczas gdy wnętrze wyłożone jest ciepłymi panelami jesionowymi i sprasowanym piaskiem. Wnęki tworzą osłonięte patio wzdłuż tylnej części domu, a front otacza ogród.
Zdjęcie: Dzięki uprzejmości Grupy OKO
4/10
Rezydencja Capital Hill, Moskwa, Rosja
Nieżyjąca już laureatka Nagrody Pritzkera, architekt Zaha Hadid, zaprojektowała ten spektakularny dom – jej jedyny prywatny projekt mieszkalny zbudowany za jej życia – na zboczu wzgórza pod Moskwą. Dom składa się z dwóch głównych elementów, jednego wkomponowanego w zbocze krajobrazu i drugiego zawieszonego na wysokości ponad 20 metrów. Górny poziom zapewnia właścicielowi zapierające dech w piersiach widoki na las i niebo i jest połączony trzema betonowymi kolumnami wyposażonymi w klatkę schodową i szklaną windę. Czteropiętrowy dom obejmuje kryty basen, bibliotekę i wejście główne o podwójnej wysokości – wszystko w charakterystycznym dla Hadid stylu organicznym.
Zdjęcie: Ethan Pines
5/10
Zielony Greenberg Zielony dom, Los Angeles, Kalifornia
Architekt Beth Holden z New Theme przekształciła ranczo z lat 40. XX wieku we współczesny dom rodzinny w Los Angeles. Rezydencja ze srebrnym certyfikatem LEED została zaprojektowana wokół dużego dziedzińca, który optymalizuje widoki i pozwala na naturalną wentylację. Przesuwane szklane ściany umożliwiły otwarcie obu poziomów domu na zewnątrz, a dach zamienił się w podwórko i ogród, wraz z baldachimem zwieńczonym panelem słonecznym. Miękkie zaokrąglenia zdobią fasadę, a motyw jest kontynuowany wewnątrz, szczególnie na falistych schodach, które płynnie łączą poziomy.
Zdjęcie: Jacopo Mascheroni
6/10
Wiatraczek, Luino, Włochy
Na wzgórzach w pobliżu jeziora Maggiore we Włoszech znajduje się Pinwheel, prefabrykowany drewniany dom autorstwa JM Architecture. Dom w kształcie pięciokąta powstał w zaledwie sześć miesięcy i został zaprojektowany jako parterowy pawilon z niewielkim poziomem piwnicznym. Okiennice przypominające płetwy otwierają się prostopadle do zaokrąglonych krawędzi rezydencji, przypominając kształtem wiatraczek. Okrągły świetlik i klatka schodowa znajdują się w centrum budynku, wokół nich zorganizowano przestrzenie mieszkalne.
Zdjęcie: Joe Fletcher
7/10
Shapeshifter, Reno, Nevada
Firma OPA z San Francisco stworzyła wyjątkową rezydencję w Reno, w stanie Nevada, dla dwóch kolekcjonerów i dealerów sztuki. Architekci przekształcili teren położony na urwisku w już istniejącej okolicy i pozwolili, aby nowy teren zainspirował formę domu. Fasetowana fasada wykonana jest z długich paneli cynku i dużych przeszkleń, nadając jej kanciasty wygląd, który wydaje się wyrastać z ziemi.
Zdjęcie: David Frutos
8/10
Dom Przecinający, Murcja, Hiszpania
Dom w Murcji zdaje się zaprzeczać prawom fizyki swoim dramatycznym wysunięciem w przestrzeń. Clavel Arquitectos zaprojektował rezydencję Crossed House jako dwie nakładające się na siebie bryły, pokryte betonem, ustawione pod kątem 35 stopni względem siebie. Dolny poziom wychodzi na ogrody i basen, podczas gdy górny poziom jest zwrócony w kierunku gór. Drugie piętro wystaje na zewnątrz na odległość ponad 9 metrów, zapewniając cień nad basenem i dolną elewacją.
Zdjęcie: John Gollings
9/10
Dom Klein Bottle, Melbourne, Australia
Firma architektoniczna McBride Charles Ryan zbudowała ten imponujący dom letniskowy na trudnym terenie w nadmorskiej miejscowości Rye w Melbourne w Australii. Projekt został zainspirowany matematyczną zasadą butelki Kleina i origami, co widać w jego nietypowym kształcie i fasetowanej fasadzie. Czarno-biały dom jest zbudowany wokół centralnego dziedzińca, a dramatyczna czerwona klatka schodowa owija się wokół niego, łącząc poziomy domu. Na szczycie schodów znajduje się przestrzeń dzienna i jadalna, która oferuje widok na piękną okolicę.
Zdjęcie: Studio Hans Koistinen
10/10
Dom Fala, Mikkeli, Finlandia
Futurystyczne krzywe definiują fasadę Domu Fala, zaprojektowanego przez fińskiego architekta Seppo Mäntylę dla Polar Life Haus, producenta domów drewnianych. Architekt nadał nowoczesny charakter klasycznemu domowi z bali, czerpiąc inspirację z projektów statków i samolotów. Położony nad malowniczym jeziorem, parterowy dom został zbudowany z sosny, szkła i stali, i oferuje imponujące widoki z wysuwanego tarasu oraz w pełni przeszklonych ścian salonu, głównej sypialni i sauny.
Artykuł oryginalnie ukazał się na AD US.