10 najbardziej szalonych futurystycznych domów na świecie, które istnieją naprawdę

W świecie, w którym obrazy generowane przez sztuczną inteligencję wydają się już są wszechobecne, te oszałamiające domy dowodzą, że ludzka wyobraźnia nadal może tworzyć coś niesamowitego.

Autor Elizabeth Stamp

 10 najbardziej szalonych futurystycznych domów na świecie, które istnieją naprawdę

Zdjęcie: Studio Hans Koistinen

Jeśli chodzi o projektowanie domów, przyszłość jest tutaj. Futurystyczne domy z ich biomorficznymi krzywiznami, elementami przeciwstawiającymi się grawitacji, eleganckimi materiałami i odważnymi kątami - wyglądają jak obiekty wyjęte z filmu, albo coś wymyślonego przez sztuczną inteligencję. Jednak te futurystyczne domy nie są wizualizacjami ani planami do przyszłego filmu science-fiction. To prawdziwe domy zamieszkiwane przez prawdziwych – i mocno wybiegających w przyszłość - właścicieli. Od spektakularnego domu w Rosji autorstwa legendarnej architektki Zahy Hadid po prefabrykowany dom inspirowany wiatrakiem we Włoszech – te cuda architektury to futurystyczne dzieła sztuki. Oto 10 intrygujących domów, które stanowią zapowiedź architektury przyszłości.

 

Zdjęcie: David Franck

1/10

Dupli Casa, Ludwigsburg, Niemcy

Studio architektoniczne J. Mayer H. znalazło inspirację do stworzenia Dupli Casa w obrębie istniejącego domu rodzinnego. Oryginalny projekt został rozbudowany i obrócony o 225 stopni, tworząc nowy plan zagospodarowania terenu. Trzypoziomowa rezydencja jest zdominowana przez zaokrąglone, białe powierzchnie, które nadają jej futurystyczny wygląd. Na parterze znajdują się przestrzenie publiczne, podczas gdy na wyższych i niższych poziomach znajdują się sypialnie i inne przestrzenie prywatne.

 

Zdjęcie: Ivan Baan

2/10

Dom w locie ptaków, Wyspa św. Michała, Portugalia

Położony na Wyspie św. Michała w regionie Azorów w Portugalii, House on the Flight of Birds został zaprojektowany tak, aby umożliwić właścicielom cieszenie się otoczeniem, nawet podczas burz i silnych wiatrów. Architekt Bernardo Rodrigues wybudował ścianę blokującą wiatr oraz kilka zadaszonych patio i dziedzińców. We wnętrzu znajduje się pokój dzienny o podwójnej wysokości, a dwa skrzydła domu zamykają kuchnię. Z wyprofilowanego tarasu na dachu roztacza się panoramiczny widok na północny brzeg wyspy.

 

Zdjęcie: John Gollings

3/10

Croft House, Victoria, Australia

Croft House wydaje się wyrastać z krajobrazu południowego wybrzeża Wiktorii w Australii, niczym srebrzysta wydma. Zaprojektowana przez architekta Jamesa Stockwella rezydencja w kształcie półksiężyca, łączy w sobie środowisko naturalne i zapewnia ochronę przed nadmorskimi wiatrami. Efektowna fasada jest obłożona cynkiem, podczas gdy wnętrze wyłożone jest ciepłymi panelami jesionowymi i sprasowanym piaskiem. Wnęki tworzą osłonięte patio wzdłuż tylnej części domu, a front otacza ogród.

 

Zdjęcie: Dzięki uprzejmości Grupy OKO

4/10

Rezydencja Capital Hill, Moskwa, Rosja

Nieżyjąca już laureatka Nagrody Pritzkera, architekt Zaha Hadid, zaprojektowała ten spektakularny dom – jej jedyny prywatny projekt mieszkalny zbudowany za jej życia – na zboczu wzgórza pod Moskwą. Dom składa się z dwóch głównych elementów, jednego wkomponowanego w zbocze krajobrazu i drugiego zawieszonego na wysokości ponad 20 metrów. Górny poziom zapewnia właścicielowi zapierające dech w piersiach widoki na las i niebo i jest połączony trzema betonowymi kolumnami wyposażonymi w klatkę schodową i szklaną windę. Czteropiętrowy dom obejmuje kryty basen, bibliotekę i wejście główne o podwójnej wysokości – wszystko w charakterystycznym dla Hadid stylu organicznym.

 

Zdjęcie: Ethan Pines

5/10

Zielony Greenberg Zielony dom, Los Angeles, Kalifornia

Architekt Beth Holden z New Theme przekształciła ranczo z lat 40. XX wieku we współczesny dom rodzinny w Los Angeles. Rezydencja ze srebrnym certyfikatem LEED została zaprojektowana wokół dużego dziedzińca, który optymalizuje widoki i pozwala na naturalną wentylację. Przesuwane szklane ściany umożliwiły otwarcie obu poziomów domu na zewnątrz, a dach zamienił się w podwórko i ogród, wraz z baldachimem zwieńczonym panelem słonecznym. Miękkie zaokrąglenia zdobią fasadę, a motyw jest kontynuowany wewnątrz, szczególnie na falistych schodach, które płynnie łączą poziomy.

 

Zdjęcie: Jacopo Mascheroni

6/10

Wiatraczek, Luino, Włochy

Na wzgórzach w pobliżu jeziora Maggiore we Włoszech znajduje się Pinwheel, prefabrykowany drewniany dom autorstwa JM Architecture. Dom w kształcie pięciokąta powstał w zaledwie sześć miesięcy i został zaprojektowany jako parterowy pawilon z niewielkim poziomem piwnicznym. Okiennice przypominające płetwy otwierają się prostopadle do zaokrąglonych krawędzi rezydencji, przypominając kształtem wiatraczek. Okrągły świetlik i klatka schodowa znajdują się w centrum budynku, wokół nich zorganizowano przestrzenie mieszkalne.

 

Zdjęcie: Joe Fletcher

7/10

Shapeshifter, Reno, Nevada

Firma OPA z San Francisco stworzyła wyjątkową rezydencję w Reno, w stanie Nevada, dla dwóch kolekcjonerów i dealerów sztuki. Architekci przekształcili teren położony na urwisku w już istniejącej okolicy i pozwolili, aby nowy teren zainspirował formę domu. Fasetowana fasada wykonana jest z długich paneli cynku i dużych przeszkleń, nadając jej kanciasty wygląd, który wydaje się wyrastać z ziemi.

 

Zdjęcie: David Frutos

8/10

Dom Przecinający, Murcja, Hiszpania

Dom w Murcji zdaje się zaprzeczać prawom fizyki swoim dramatycznym wysunięciem w przestrzeń. Clavel Arquitectos zaprojektował rezydencję Crossed House jako dwie nakładające się na siebie bryły, pokryte betonem, ustawione pod kątem 35 stopni względem siebie. Dolny poziom wychodzi na ogrody i basen, podczas gdy górny poziom jest zwrócony w kierunku gór. Drugie piętro wystaje na zewnątrz na odległość ponad 9 metrów, zapewniając cień nad basenem i dolną elewacją.

 

Zdjęcie: John Gollings

9/10

Dom Klein Bottle, Melbourne, Australia

Firma architektoniczna McBride Charles Ryan zbudowała ten imponujący dom letniskowy na trudnym terenie w nadmorskiej miejscowości Rye w Melbourne w Australii. Projekt został zainspirowany matematyczną zasadą butelki Kleina i origami, co widać w jego nietypowym kształcie i fasetowanej fasadzie. Czarno-biały dom jest zbudowany wokół centralnego dziedzińca, a dramatyczna czerwona klatka schodowa owija się wokół niego, łącząc poziomy domu. Na szczycie schodów znajduje się przestrzeń dzienna i jadalna, która oferuje widok na piękną okolicę.

 

Zdjęcie: Studio Hans Koistinen

10/10

Dom Fala, Mikkeli, Finlandia

Futurystyczne krzywe definiują fasadę Domu Fala, zaprojektowanego przez fińskiego architekta Seppo Mäntylę dla Polar Life Haus, producenta domów drewnianych. Architekt nadał nowoczesny charakter klasycznemu domowi z bali, czerpiąc inspirację z projektów statków i samolotów. Położony nad malowniczym jeziorem, parterowy dom został zbudowany z sosny, szkła i stali, i oferuje imponujące widoki z wysuwanego tarasu oraz w pełni przeszklonych ścian salonu, głównej sypialni i sauny.

Artykuł oryginalnie ukazał się na AD US.


Czytaj więcej