Świetny grudzień
Każda aukcja w Polswiss Art jest wydarzeniem – na najbliższej grudniowej znalazły się dzieła sztuki dawnej i współczesnej a także najnowszej. Pojawiły się nazwiska-legendy, ale też prace współczesnych artystek cieszących się dużym zainteresowaniem za granicą. Wystawę przedaukcyjną można oglądać do ostatniej chwili. Ceny wywoławcze są bardzo zróżnicowane: od kilku tysięcy do ponad 3 milionów. Od 4 tysięcy zaczyna się licytacja niewielkiego oleju Eligiusza Niewiadomskiego, niezłego malarza, którego polityczne zaangażowanie doprowadziło do zamordowania prezydenta Narutowicza w warszawskiej Zachęcie. 3,4 miliona to wywołanie w przypadku obrazu Romana Opałki "OPAŁKA 1965/1-∞; DETAL 1194480-1215202", z roku 1965, dokładnie tego, kiedy zapoczątkował „malowanie czasu”.
OPAŁKA 1965/1-∞; DETAL 1194480-1215202, 1965, akryl, płótno / 196,5 x 135,2 cm. Zdjęcie: Polswiss Art
Trudny wybór
Nie mogąc pokazać wszystkich obiektów, zdecydowaliśmy się wybrać kilka – naszym subiektywnym zdaniem – najciekawszych. Przypominamy, że to efekt naszego trudnego wyboru – 10 grudnia licytowane będą także interesujące obrazy Jerzego Nowosielskiego, Wojciecha Fangora czy Henryka Stażewskiego. Oto nasze zachwyty :
Ewa Juszkiewicz, Nasza klasa, 2009
Urodzona w 1984 roku artystka reprezentowana jest przez jedną z najbardziej prestiżowych galerii na świecie, czyli Gagosiana. Jej najbardziej charakterystyczne prace – portrety bez głów, zastąpionych turbanami czy kwiatami, ale za to dopracowane w najdrobniejszych szczegółach – cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a w 2020 roku jej obraz został sprzedany na aukcji w nowojorskim Chrisetie`s za ponad 1,5 mln dolarów. Praca jest potwierdzeniem zainteresowania artystki portretem. Tym razem w wydaniu nieco upiornym. Na aukcji jest jeszcze jeden oraz Ewy Juszkiewicz "Panna z Wilka (Czary mary)" z 2011 roku.
Ewa Juszkiewicz, Nasza klasa, 2009, akryl, olej, płótno/200 x 260 cm. Zdjęcie: Polswiss Art
Paulina Ołowska, Dans les volutes Pavilionesque, 2015
Autorka tego obraz (rocznik 1974) wielokrotnie w swojej twórczości zajmuje się wizerunkiem kobiet – ostatnio na paryskim Art Basel wystawiona była jej praca przedstawiająca kobietę – dziewczynę spacerującą z wilkiem. Efektowne dzieło z aukcji w Polswiss Art zawiera elementy kolażu i nawiązuje do estetyki luksusowych magazynów dla kobiet.
Paulina Ołowska, Dans les volutes pavilionesque, 2015, olej, spray, kolaż, płótno/140 x 100 cm. Zdjęcie: Polswiss Art
Andrzej Wróblewski, Portret żony Teresy w kwiatach [Kompozycja figuralna], 1953-55
Pełen ciepła portret żony artysty, dość poważny i oficjalny, raczej pozowany, ociepla obecnością kwiatów. Wróblewski zazwyczaj uwieczniał żonę a trakcie domowych czynności, czytania czy zajmowania się dzieckiem. To także dzieło pokazująca zainteresowanie życiem rodzinnym autora słynnych "rozstrzelań". Twórczości Andrzeja Wróblewskiego była poświęcona w tym roku ważna wystawa "In the first person" w Wenecji. Wydarzenie to zostało włączone do oficjalnego jubileuszowego programu towarzyszącemu Biennale Arte 2024.
Andrzej Wróblewski, Portret żony Teresy w kwiatach [Kompozycja figuralna], akwarela, papier/29,4 x 41,6 cm, 1953-55. Zdjęcie Polswiss Art
Ignacy Pinkas, Pejzaż zimowy znad Dźwiny, 1920
Niektóre prace wybiera się, by towarzyszyły nam na co dzień, bo ujmują nas kolorem i nastrojem. I tak jest w przypadku tego sporej wielkości obrazu Ignacego Pinkasa. Artysta, uczeń Jacka Malczewskiego był żołnierzem, powstańcem i legionistą. Ten olej jest też dowodem na to, że sztuka budząca emocje nie zawsze musi kosztować setki tysięcy zł. Cena wywoławcza tego obrazu to 10 tys.złotych.
Ignacy Pinkas, Pejzaż zimowy znad Dźwiny, olej, tektura/73 x 100 cm, 1920. Zdjęcie Polswiss Art
Jacek Malczewski, Kobieta na tle gaju, 1917
Do tego obrazu pozowała Malczewskiemu Michalina Janoszanka, zafascynowana nim malarka i pisarka w wieku jego córki. Widz zobaczy w niej kolejną postać z korowodu przewijającego się na obrazach artysty, postaci na wpół baśniowych, mitologicznych, uchwyconych w specyficznych pozach lub w ruchu. Jan Matejko w liście do ojca Malczewskiego wspominał, że rysunki jego syna wskazują niepośledni talent malarski. Zasugerował, że by młody malarz trafił jak najszybciej na akademię. Nie mylił się.
Jacek Malczewski, Kobieta na tle gaju, olej, tektura/100 x 71 cm, 1917. Zdjęcie Polswiss Art
Erna Rosenstein, Czas łabędzia, 1966
To piękny obraz o wspaniałej kolorystyce artystki, która zdobywała wiedzę w latach 30. najpierw na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu a następnie w Krakowie. Artystka przeszła przez straszliwe doświadczenia w okresie okupacji, między innymi była świadkiem zamordowania swoich rodziców. Po wojnie brała udział w reaktywowanie Grupy Krakowskiej, malowała, tworzyła rysunki, książki artystyczne, ale była także autorką poezji.
Erna Rosenstein, Czas łabędzia, olej, płótno/97 x 65 cm, 1966. Zdjęcie Polswiss Art
Zobacz także:
Nowe prace współczesnych artystów w zbiorach Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu