Nieoczekiwana teoria czerwonego to najnowszy viral wnętrzarski z TikToka. Jak działa “the unexpected red theory” i czy działa?

Dodaj do wnętrza cokolwiek, dużego czy małego, byle w kolorze czerwonym i, nawet jeśli teoretycznie kolor ten nie pasuje do całej reszty, pomieszczenie automatycznie będzie wyglądać lepiej. Tak w dużym skrócie brzmi the unexpected red theory, która stała się viralem w mediach społecznościowych. Teoria ta sugeruje, że czerwień jest tak samo wszechstronna jak neutralne kolory i pasuje do niemal każdej palety barw.

Nieoczekiwana teoria czerwonego to najnowszy viral wnętrzarski z TikToka. Jak działa “the unexpected red theory” i czy działa?

Jeden z regałów marki Tylko, oczywiście, w kolorze czerwonym. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki Tylko

Stworzona raptem kilka miesięcy temu przez brooklyńską projektantkę wnętrz Taylor Migliazzo Simon the unexpected red theory - nieoczekiwana teoria czerwonego - podbija media społecznościowe. Projektantka na swoim profilu instagramowym i na TikToku udowadnia, że dzięki dodaniu czegokolwiek czerwonego wnętrze od razu wygląda lepiej.

Kolor czerwony we wnętrzu

Ostatnie kilka lat sprzyjały wprowadzaniu koloru do naszych mieszkań. Nabraliśmy odwagi, często odchodzimy od monotonnych, stonowanych wnętrz, eksperymentujemy. The unexpected red theory trafia więc na podatny grunt.

Czy to rzeczywiście działa? Czerwony to kolor odważny i intensywny. W polskich wnętrzach popularny był ostatnio dość dawno, bo w latach 80. To wtedy PRL-owskie wnętrza wypełniać zaczęły malowane na czerwono drewniane meble, kuchenne akcesoria czy lampy. Wtedy też powstała ogniście czerwona lampa Reflex projektu Tomasza Rudkiewicza, który wcześniej pracował w Polskich Zakładach Optycznych. Reflex trafił do wielu polskich domów, restauracji, a nawet na plany filmów Stanisława Barei czy Krzysztofa Kieślowskiego.

lampka reflex

Ogniście czerwona lampa Reflex projektu Tomasza Rudkiewicza. Zdjęcie: polishdesignonly.com

Psychologia koloru czerwonego

Co takiego jest w czerwieni, że od wieków wpływa na naszą psychikę, niezależnie od szerokości geograficznej? Czerwony powoduje lekkie przyspieszenie bicia serca i wzrost ciśnienia krwi. Ma zdolność przyciągania naszej uwagi, wywołuje emocje. Od swoich ewolucyjnych korzeni jako pierwotnego sygnału zagrożenia po współczesne skojarzenia z pasją, energią i witalnością, czerwień nadal wywiera na nas wpływ.

Jeśli jesteście na to gotowi, wprowadźcie do swoich wnętrz większe gabaryty, przemalujcie fronty szafek, drewniane schody albo postawcie tylko na drobne akcenty jak kinkiet, rama obrazu, gałki do mebli czy lustro. Szczególnie że wcale nie muszą być drogie. Te sklepy to najlepsze alternatywy dla IKEA.

The unexpected red theory we wnętrzach

Czy kolor czerwony we wnętrzu rzeczywiście powoduje, że przestrzeń wygląda lepiej?  To chyba jednak zależy od tego, kogo o to zapytamy i jak użyjemy czerwonego. Przetestować nieoczekiwaną teorię czerwonego możemy na mniejszych elementach. Oto 10 naszych ognistych propozycji.

1. Krzesło Nattavaara

Klasyczne w formie intensywnie czerwone krzesło z litego brzozowego drewna z kontrastującym wyplatanym ze sznurka siedziskiem. To limitowana edycja modelu Nattavaara marki Jotex. By osiągnąć ciekawy efekt, wystarczy do bardziej neutralnego zestawu dobrać jeden czerwony egzemplarz.

czerwone krzeslo

Krzesło Nattavaara, Jotex. Zdjęcie: Jotex

2. Czerwone krzesło No. 14

Michael Thonet urodził się w 1796 roku w Niemczech. Wyszkolił się na cieślę. Jego marzeniem było stworzenie krzesła, które produkowane byłoby masowo. I to mu się udało. Model No.14  zaprojektowany w 1859 roku to gięte, bukowe krzesło, które sprzedało się w ponad 80 milionach egzemplarzy. Ikoniczna 14 składa się z 6 elementów drewnianych: 2 okrągłych, 2 prostych i 2 łukowatych, 10 śrub i 2 nakrętek.

czerwone krzeslo ton

Krzesło No. 14 w kolorze czerwonym. Zdjęcie: TON

3. Fotel RM58

Wykonany ręcznie w 1958 roku, jeden z najwcześniejszych polskich przykładów mebli z laminatu poliestrowo-szklanego, zachwycał się nim sam Le Corbusier. To organiczny w kształcie RM58 zaprojektowany przez Romana Modzelewskiego - artystę, projektanta, wykładowcę, który był wszechstronnym twórcą: malował, rzeźbił, projektował meble i jachty. Jeden z najwcześniejszych zachowanych prototypów fotela w białym kolorze został zakupiony do stałej kolekcji Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Od 2012 roku model wszedł do produkcji dzięki polskiej marce Vzór.

fotel modzelewski

Fotel RM58 w czerwieni. Zdjęcie: Vzór

4. Lustro Arcs z czerwoną ramą

Kolekcja Arcs duńskiej marki HAY powstała w 2021 roku. To przedmioty wykonane z malowanej proszkowo stali z charakterystycznym falbankowym wykończeniem takie jak kinkiety, świeczniki czy pomocnicze barki. Niedawno dołączyły do nich i lustra w czterech rozmiarach, od małych i okrągłych po duże i prostokątne. Także i w czerwonym kolorze. Zaprojektował je belgijski duet Muller Van Severen.

lustro hay

Lustro Arcs. Zdjęcie: HAY

5. Czerwona lampa Flowerpot Pantona

Lampa Flowerpot to projekt Duńczyka Vernera Pantona z 1968 roku. Projekt składa się z dwóch półkolistych, emaliowanych stalowych mis ułożonych pionowo naprzeciw siebie. Verner mawiał, że „większość ludzi żyje w szaro-beżowej zgodności i śmiertelnie boi się używać kolorów”, a ten projekt powstał w czasach hippisowskiego ruchu flower power i początkowo produkowany był w psychodelicznej palecie kolorów. Od jakiegoś czasu firma &Tradition, produkująca Flowerpot współcześnie, tworzy przenośną wersję lampki stołowej.

lampa pantona

Przenośna lampa Flowerpot. Zdjęcie: Finnish Design Shop

6. Lampa Red Swirl

Lampa jak cukierek. Projekt Mille Fiori, duńskiej marki założonej przez siostry Natashę i Frederikke. Każdy egzemplarz jest dmuchany we Włoszech ze szkła Murano.

lampa red swirl

Czerwona lampa Red Swirl. Zdjęcie: Mille Fiori

7. Stolik kawowy Dit

Eleganckie połączenie kamienia i stali. Stolik kawowy Dit marki Normann Copenhagen to prosta konstrukcja, trzy grube nogi i okrągły blat. Dit po duńsku oznacza “twój”. A to dlatego, że dzięki sześciu różnym kolorom podstaw, w tym oczywiście czerwonej, i dziesięciu rodzajom kamienia, m.in. marmuru, trawertynu czy onyksu, możemy stworzyć własną kompozycję.

stolik kawowy dit

Stolik kawowy Dit. Zdjęcie: Normann Copenhagen

8. Czerwony Tylko

Marka Tylko powstała w Warszawie w 2015 roku z potrzeby zrewolucjonizowania tradycyjnych sposobów produkcji i dystrybucji mebli. Możemy zaprojektować biblioteczkę na taki wymiar na jaki mamy potrzebę, dopasować ilość półek i szuflad, no i przede wszystkim wybrać kolor. Ten intensywny czerwony na pewno nie pozostanie niezauważony.

regal tylko

Regał Tylko w kolorze czerwonym. Zdjęcie: Tylko

9. Czerwona lodówka

A może czerwona lodówka? Na przykład marki SMEG. Nazwa marki to akronim włoskich słów Smalterie Metallurgische Emiliane Guastalla, czyli Zakłady Metalurgiczne w Guastalli, bo w tym włoskim miasteczku w 1948 roku powstała marka SMEG, która w 1956 roku wyprodukowała Elizabeth - jedną z pierwszych elektrycznych kuchenek gazowych. SMEG najbardziej kojarzony jest ze stylizowaną na retro, zaobloną lodówką FAB, która do sprzedaży trafiła w 1997 roku.

czerwona lodowka smeg

Czerwona lodówka SMEG. Zdjęcie: SMEG

10. Termos Stelton

Coś dla tych, którzy mają chęć na energetyczną czerwień w małej dawce. Kultowy duński termos projektu Erik Magnussena produkowany od 1977 roku. Piękna forma i niezawodność, czyli utrzymywanie temperatury płynu przez wiele godzin. Pojemność jednego litra pozwala na popijanie kawy czy herbaty przez cały dzień.

czerwony termos

Czerwony termos Stelton. Zdjęcie: Stelton

Zobacz, jak czerwień we wnętrzach wykorzystują projektanci wnętrz:


Czytaj więcej